«Uraganul» Halep s-a pus în mişcare la Australian Open

14 ianuarie 2014 7:55   Alte sporturi

Jucătoarea de tenis din Constanţa a câştigat fără emoţii confruntarea din turul inaugural de la Australian Open, 6-0, 6-1 cu poloneza Katarzyna Piter. Meciul a durat 54 de minute.

Pe o căldură greu de suportat, aproximativ 36 de grade Celsius, Simona Halep a dorit să încheie cât mai repede cu putinţă conturile cu Kataryzna Piter (22 de ani), o poloneză venită din calificări. Jucătoarea de tenis din Constanţa nu i-a dat nicio şansă adversarei în primul set, pe care l-a câştigat cu 6-0 după doar 20 de minute de joc.

Scorul punctelor câştigătoare a fost de 24-8 în favoarea româncei. Şi setul al doilea a fost controlat fără probleme de Halep, care s-a impus cu un categoric 6-1, după 34 de minute de joc. Scor final: 6-0, 6-1! În următorul tur, Halep o va întâlni pe americanca Varvara Lepchenko.