Patru săritoare cu schiurile din România au concurat în Rusia, iar apoi au făcut baie la copcă!

29 noiembrie 2021 8:50   Alte sporturi

În plan sportiv, cea mai bună evoluție la concursul găzduit de orașul aflat în Regiunea Sverdlovsk din Munții Urali a avut Dana Haralambie (24 de ani). Săritoarea cu schiurile din Brașov a ocupat locurile 17 (166,9 puncte) și 27 (168p) în cele două manșe, obținând astfel puncte importante care o mențin pe o poziție calificantă la Jocurile Olimpice ce se vor desfășura anul viitor, la Beijing. La calificări au participat alte trei sportive din țara noastră, toate fiind într-o perioadă de acomodare cu Cupa Mondială: Diana Trâmbițaș (locul 58), Alessia Mitu-Coșca (locul 62) și Delia Folea, care a fost descalificată.      După concurs, româncele au avut parte de o experiență inedită, care a fost descrisă pe pagina de Facebook a lotului național de sărituri cu schiurile: „Cum să pleci din Rusia fără tradiționala baie la copcă? Cele mai noi membre ale echipei de fete și-au făcut botezul în apele înghețate de la poalele Uralilor. Delia Folea a fost prima curajoasă, apoi a urmat Alessia Mitu. Ce să le dorim? Niște paracetamol!”. La masculin, Andrei Feldorean s-a calificat în faza finală, încheind concursul pe locul 49. ”Rezultatul mi-a dat curaj și mai mare. Vreau să trag tare în continuare, să arăt că se poate”, a spus acesta într-un interviu pentru Eurosport.