Performanță uriașă pentru Vlad Dascălu. Românul a ocupat locul 7 în proba olimpică de mountain bike

26 iulie 2021 12:01   Alte sporturi

Debutant în competiția olimpică, Vlad Dascălu (23 de ani) a terminat, astăzi (luni, 27 iulie), pe locul 7 în proba de mountain bike. Ceea ce este remarcabil în condițiile în care această disciplină nu este foarte bine dezvoltată în România.

Pe un traseu cu o lungime de 28,25 km creionat la Izu, Dascălu a fost cronometrat într-o oră, 26 de minute și 3 secunde, fiind la 15 secunde de medaliatul cu bronz. Titlul olimpic i-a revenit britanicului Thomas Pidcock, care a fost urmat de Mathias Flueckiger (Elveţia), la 20 de sutimi, şi de David Valero Serrano (Spania), la 34 de sutimi. Ales recent președinte la Federația Română de Ciclism, Alex Ciocan l-a felicitat pe Vlad Dascălu într-un mesaj pe contul său de Facebook: „Știu că nu am avut absolut nicio contribuție și că voi fi doar unul dintre cei care vor posta despre VLAD însă locul 7 la JO este ENORM! Vlad Dascălu, îți mulțumeste tot ciclismul românesc! 49 de secunde pe un astfel de traseu... Nu te merităm! Mulțumim Tudy (n.r. - Tudor Oprea) și Paulo (n.r. - Paulo De La Fuente Perez)!”. Stabilit în Spania de la 9 ani, Vlad Dascălu s-a născut în 17 decembrie 1997, la Fălticeni (județul Suceava). El a început cu ciclismul și practică acest sport de opt ani. El a devenit, în 2019, campion mondial la mountain bike, la categoria sub 23 de ani, performanţă cu care a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. El a fost asistat la Tokyo de Ovidiu Tudor Oprea, clasat pe locul 37 la JO Atena 2004.  Eduard Grosu (28 de ani), celălalt reprezentant al României la ciclism, n-a izbutit să încheie cursa olimpică de 234 km pe șosea, de sâmbătă. Rutierul din Zărnești s-a aflat mult timp în grupul de evadați, însă căldura l-a doborît și a fost nevoit să abandoneze.