"Regina tenisului", detronată! Serena Williams a pierdut în semifinala US Open și locul 1 mondial

9 septembrie 2016 9:12   Alte sporturi

"Regina tenisului" a fost detronată! Serena Williams a pierdut în semifinalele US Open în fața Karolinei Pliskova, numărul 11 mondial, scor 6-2, 7-6, la turneul de pe pământ american. Cehoaica a împiedicat-o astfel pe Serena să-și ducă mai departe supremația mondială care dura de 186 de săptămâni consecutive.

Mai mult, nu numai că americanca a pierdut ocazia de a-și mai trece un titlu de Grand Slam în palmares, dar și șansa și a o depăși pe Steffi Graf, cea cu care împarte numărul record de săptămâni consecutive în fruntea clasamentului WTA. Pliskova se află la prima sa finală de Mare Șlem și o va întâlni în ultimul act al competiției pe Angelique Kerber, care a trecut de Caroline Wozniacki, scor 6-4, 6-3.

Angelique Kerber, noul lider mondial

Nemțoaica Angelique Kerber joacă a treia sa finala de Grand Slam în acest an. Jucătoarea de 28 de ani este noul număr 1 din WTA.