Robert Glinţă a cucerit medalia de bronz la 50 de metri spate în cadrul CE de nataţie în bazin scurt

3 noiembrie 2021 17:55   Alte sporturi

Dinamovistul Robert Glinţă (24 de ani) a cucerit, astăzi (miercuri, 3 noiembrie), medalia de bronz în proba de 50 de metri spate din cadrul Campioanatului European de nataţie în bazin scurt de la Kazan (Rusia).

Înotătorul român a fost cronometrat în 22 de secunde şi 74 de sutimi. ”Doamneeeee, ce TIMP... și ce determinare pe băiatul ăsta al nostru, cu toate durerile pe care le-a traversat! 22:74, Nou Record National și... Bonus-de-Bonus!”, a scris mama sportivului pe contul de Facebook. Robert Glinţă s-a calificat în finală cu al şaselea timp (23,13 secunde). Medalia de aur i-a revenit rusului Kliment Kolesnicov (21 de ani), în 22,47 secunde, acesta fiind un nou record al competiţiei. Pe locul al doilea s-a clasat italianul Michele Lamberti, cronometrat în 22,65 secunde, acesta împlinind astăzi 21 de ani.

Aceasta este cea de-a 6-a clasare pe podium a dinamovistului la Campionatul European. El a cucerit titlul continental la 100 m spate în 2020, la Budapesta, în bazin olimpic. Tot acolo, el a obținut și un „argint” la 50 m spate. La ediția precedentă, în 2018, la Glasgow, el se clasa tot pe locul 2 la 50 m spate. În bazin redus, Flință avea până azi două medalii de bronz, ambele la 100 m spate: în 2017, la Copenhaga, și în 2019, la Glasgow.

Tot astăzi, în proba de 1.500 metri, Vlad Stancu a stabilit un record naţional la 16, 17 şi 18 ani. În vârstă de 16 ani, acesta a terminat cursa din serii în 14:55,74. Marți Stancu realizase un nou record naţional la 16, 17 şi 18 ani în proba de 400 m liber. Acesta va mai concura la Kazan în probele de 200 m liber şi 800 m liber.