România a trecut greu de Spania și joacă mâine decisivul cu Ungaria

11 decembrie 2018 20:52   Alte sporturi

Victorioasă în această seară (27-25), cu Spania, echipa feminină de handbal a României are nevoie de egal mâine (19.00), cu Ungaria, pentru a juca semifinale la Campionatului European din Franța

Naționala noastră a repetat startul slab din meciul cu Olanda, marcând doar un gol în primele 14 minute (1-6)! Iar ineficiența ofensivă nu a fost cauzată atât de o apărare dârză a ibericelor, cât mai degrabă de gafele jucătoarelor noastre. Aruncări peste sau pe lângă poartă... Forțări în atac... Pase greșite... Noroc cu tresărirea de orgoliu a golgheterelor noastre, Eliza Buceschi și Cristina Neagu, care au strâns scorul până la pauză (10-12).  În al doilea mitan, cu un joc mai exact, România a izbutit egalarea la 15 (min. 41), trecând pentru prima dată la conducere un minut mai târziu (16-15). Și detașându-se apoi la 3 goluri: 20-17, 23-20, 24-21, 25-22, 26-23, 27-24. La final, pivotul Crina Pintea a fost declarată jucătoarea meciului.

O contribuție majoră la victoria de aseară a avut portarul Denisa Dedu, cu 11 aruncări apărate din 35 (procentaj de 31%), golurile României fiind marcate de Neagu 7 goluri, Pintea 6, Buceschi 4, Florică 3, Geiger 2, Ardean 2, Perianu 1, Laslo 1 și Chiper 1. Mâine, la ora 19.00, contra Ungariei, România are nevoie de cel puțin un egal pentru a se califica în semifinale. Iar cu această ocazie Cristina Neagu va disputa al 39-lea meci la CE, depășind recordul Aureliei Brădeanu (38).

Tot mâine sunt programate partidele Spania – Norvegia (ora 16.45) și Olanda – Germania (22.00).