Românii defilează la Turneul Campionilor. A câştigat şi Tecău!

16 noiembrie 2015 15:51   Alte sporturi

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 2, a învins, luni, cu scorul de 6-2, 6-4, cuplul Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia/Serbia, nr. 7), în primul meci din cadrul Grupei B a Turneului Campionilor de la Londra.

Campionii de la Wimbledon s-au impus fără probleme, într-o oră şi şapte minute. Învingătorii au avut doar un singur moment mai dificil, în setul al doilea, când Rojer şi-a pierdut serviciul, iar adversarii au revenit de la 0-2 la 3-2.

Tot luni, de la ora 20.00, în Grupa B, se vor întâlni perechile Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Braizlia), cap de serie numărul 3 şi Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franţa), cap de serie numărul 6.

Duminică, în prima zi a turneului, celălalt român participant, Florin Mergea, şi partenerul său, indianul Rohan Bopanna, i-au învins, tot în două seturi, scor 6-4, 6-3, pe fraţii Bob şi Mike Bryan.