Şarapova, victorie dramatică la Turneul Campioanelor. Urmează Halep!

25 octombrie 2015 17:12   Alte sporturi

Maria Şarapova, locul 3 WTA, a învins-o, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, într-un meci care a avut loc duminică, în runda I a Grupei Roşii, din care face parte şi Simona Halep, la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Rusoaica Maria Şarapova s-a impus după o întâlnire care a durat două ore şi 47 minute, obţinând astfel prima victorie după turneul de la Wimbledon, din luna iulie. De la Grand Slam-ul londonez, Şarapova a mai jucat doar o partidă, abandonată în setul decisiv, în turul al doilea la Wuhan. Accidentările au împiedicat-o pe rusoaică să evolueze în ultima parte a acestui an, ea ratând inclusiv US Open.

În primul meci al Grupei Roşii, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe italianca Flavia Pennetta, locul 8 WTA.

Luni, sunt programate meciuri din Grupa Albă, în timp ce Halep va juca, marţi, următoarea partidă la acest turneu, chiar cu Maria Şarapova.