Simona Halep a muncit din greu cu Nicole Gibbs pentru a se califica în turul 2 la US Open

28 august 2019 0:41   Alte sporturi

Favorită nr. 4 la US Open, Simona Halep a trecut de primul meci, cel despre care se spune că este întotdeauna ”cel mai greu” la un turneu de mare șlem: 6-3, 3-6, 6-2 cu Nicole Gibbs (SUA).

Disputa cu americanca admisă pe tablou ca lucky loser a fost mult mai tensionată decât o arată rezultatul final, adversara acceptând schimburile lungi de meci, o specialitate a Simonei. Halep a intrat bine în meci, debutând cu un break pe care l-a păstrat până la 3-1, când Gibbs a reuşit două ghemuri la rând şi a egalat (3-3). Constănțeanca a reacționat și a încheiat setul cu 6-3. Următorul act a fost dominat de Gibbs, care s-a impus cu 6-3 după ce Simona încercase să revină cu un break la 2-5. În sfârșit, ultimul act a arătat-o pe Halep mult mai combativă și mai precisă în joc. Iar rezultatul a fost pe măsură: 6-2. Și Simona a pus punct final unui meci care a durat 110 minute. În turul 2, Halep va juca fie cu Katerina Kozlova (Ucraina, locul 74 WTA), fie cu o jucătoare venită din calificări, Taylor Townsend (SUA, locul 116 WTA). Pentru calificarea în această fază a competiției ea va încasa 100.000 de dolari şi va acumula 70 de puncte WTA.