Simona Halep a pierdut finala turneului de la Roma

21 mai 2017 16:44   Alte sporturi

Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, a fost învinsă de sportiva ucraineană Elina Svitolina, locul 11 WTA şi favorită 8, în finala turneului de la Roma, şi a ratat şansa de urca pe locul trei în clasamentul mondial.

Simona Halep s-a impus în primul set cu 6-4, dar înaintea actului secund a avut nevoie de îngrijiri medicale, ea acuzând dureri la glezna dreaptă.

În timpul setului secund, medicii au intervenit din nou şi glezna a fost bandajată. Rivala a câştigat cu 7-5 şi apoi s-a impus uşor în decisiv, 6-1.

Pentru prezenţa în finală, Halep va primi 230 565 de euro şi 585 de puncte WTA.

Înscrie-te în StarManager, fă-ți echipă și antrenează stelele fotbalului european din Liga Campionilor. Poți câștiga premii de etapă sau unul din marile premii puse în joc la finalul competiției!