Simona Halep, fiica ploii

31 mai 2016 20:53   Alte sporturi

Din păcate, visul frumos s-a încheiat la Roland Garros pentru români. Nici anul acesta nu o vom putea vedea pe Simona Halep ridicând trofeul deasupra capului. Ea s-a oprit în optimile de finală.

Simona Halep nu a putut face faţă tensiunii unui meci disputat pe durata a două zile. Începută duminică (29 mai) şi încheiată marţi după-amiază (31 mai), partida dintre Simona Halep şi australianca Samantha Stosur a fost câştigată de ultima, care s-a impus cu 7-6, 6-3. Întreruptă duminică, la scorul de 5-3 pentru Simona, confruntarea nu a putut fi reluată luni din cauza ploii. Aşa că s-a reluat marți, iar startul a fost ca de obicei în acest an pentru Simona, adică greoi. Drept urmare, Stosur a revenit şi a câştigat primul set cu 7-6, impunându-se în tie-break la zero! Setul al doilea a debutat, de asemenea, cu un break al australiencei, după care ploaia a revenit şi meciul s-a întrerupt la scorul de 3-2 pentru Stosur. După aproape 3 ore de pauză, cele două jucătoare au revenit pe teren, însă din nou Simona a intrat greoi în joc. Din păcate, nu s-a regăsit deloc în timp util, astfel că aventura ei şi a noastră la Roland Garros s-a oprit, surprinzător, în optimi. Singurul român rămas în cursă este Florin Mergea, care va juca în sferturile de finală ale probei de dublu.