Simona Halep s-a bătut singură la Wuhan!

30 septembrie 2015 16:06   Alte sporturi

Simona Halep, numărul 2 mondial şi cap de serie numărul 1 la turneu Premier 5 de la Wuhan, a părăsit astăzi competiţia din China în urma unui meci dramatic împotriva britanicei Johanna Konta, încheiat în trei seturi.

Clasată pe locul 66 în lume, Konta a început mai bine, trecându-şi în cont primul set cu scorul de 6-3. Simona şi-a revenit în manşa secundă, pe care a câştigat-o la pas, tot cu 6-3. Totul părea să meargă pe făgaşul normal şi în setul decisiv, Halep conducând la un moment dat cu 5-1.

Din păcate, jucătoarea noastră a clacat şi a pierdut şase ghemuri consecutive, permiţându-i tenismenei britanice o victorie uriaşă, scor 6-3, 3-6, 7-5.

Următorul turneu al Simonei Halep va fi cel de la Beijing, de săptămâna viitoare.