Simona Halep s-a calificat în semifinale la Sydney!

13 ianuarie 2016 8:54   Alte sporturi

Simona Halep continuă parcursul spre titlul de la la Sydney. A ajuns în semifinale la chiar primul ei turneu al anului.

Simona Halep a învins-o azi, cu scorul de 6-4, 7-5, pe Karolina Pliskova, din Cehia, în sferturile de finală ale turneului de la Sydney. Principala favorită s-a impus în fața jucătoarei clasate pe locul 11 în lume într-o oră și 35 de minute.

În semifinale, Simona va juca împotriva rusoaicei Svetlana Kuznetsova. Aceassta a învins-o în sferturi, cu scorul de 7-6, 6-0, pe Sara Errani. Jucătoarea noastră conduce cu scorul de 3-2 în meciurile directe cu rusoaica situată pe locul 25 în lume. În ultimul meci victoria a revenit jucătoarei noastre, în sferturile de finală ale turneului de la Grand Slam de la Roland Garros, din 2014.