Simona Halep se detașează în fruntea clasamentului WTA

10 august 2018 16:51   Alte sporturi

Constănțeanca Simona Halep își va mări avansul față de daneza Wozniacki, eliminată în turul 2 la Montreal.

Pentru Simona, ziua de joi a fost infernală. Mai întâi, ea a câștigat (7-6/9, 4-6, 7-5) meciul cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 28 WTA, care a durat 187 de minute, dintre care 37 s-au jucat miercuri (meciul a fost întrerupt de ploaie). Apoi, după circa cinci ore, Halep a revenit pe terenul central și s-a impus cu 6-2, 6-2 în fața unui fost număr 1 mondial, americanca Venus Williams (14 WTA şi cap de serie numărul 13). Întrebată ce-și dorește, românca a răspuns: "O să dorm, dorm, dorm! Nu a fost o zi uşoară, dar a fost frumoasă cu două victorii. Este extraordinar să fiu din nou în sferturi aici şi vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit frumos!". Halep a subliniat că Venus Williams s-a confruntat cu aceleași probleme, americanca jucând cu Sorana Cîrstea atunci când Simona o înfrunta pe Pavliucenkova: "Cred că nu a fost ziua ei cea mai bună, dar am simţit că trebuie să stau concetrată la fiecare minge, nu conta scorul, a trebuit să fiu concentrată la fiecare punct. Cred că am jucat bine şi cred că pentru amândouă a fost o zi grea”. Cum daneza Caroline Wozniacki a pierdut (7-5, 2-6, 6-7/4) în fața Arinei Sabalenka (39 WTA), după ce a ratat trei mingi de meci, Halep își va mări la peste o mie de puncte avansul față de ocupanta locului 2 în clasamentul mondial. În sferturile de finală, românca o va înfrunta pe jucătoarea franceză Caroline Garcia (locul 6 WTA). Disputa va avea loc la noapte, după ora 1.30 (ora Bucureștiului).