Simonei îi place iarba. Halep a debutat în forţă la Birmingham: 6-4, 6-2 cu britanica Broady

16 iunie 2015 19:02   Alte sporturi

Simona Halep rămăsese datoare după eşecurile suferite pe zgură, care au culminat cu eliminarea prematură de la Roland Garros.

Scăpată de presiune, cum ea însăşi a recunoscut, aceasta vrea să dea lovitura pe iarbă. Ieri a susţinut primul meci oficial pe această suprafaţă şi deşi adversara era foarte slab cotată, Halep s-a chinuit puţin. Naomi Broady, britanica ce ocupă abia locul 208 în clasametul WTA, s-a ţinut tare. Impulsionată de proprii suporteri, aceasta s-a agăţat de Halep în primul set şi cele două au mers cap la cap până la 4-4, fără break, ca la băieţi. Experimentata constănţeancă a lovit însă la acest scor şi a închis setul la 6-4. Al doilea set a fost mult mai uşor, Halep ridicându-şi nivelul şi permiţându-i lui Broady să câştige doar două ghemuri. 6-4, 6-2 pentru Halep în doar o oră şi 11 minute state pe teren, iar pentru jucătoarea noastră urmează mâine, în turul trei, un meci cu învingătoarea dintre cehoaica Klara Koukalova şi franţuzoaica Caroline Garcia.