Spadasinul Adrian Pop a fost eliminat în "optimile" CE

19 iulie 2010 16:47   Alte sporturi

Sportivul Adrian Pop a fost eliminat în faza optimilor de finală ale probei masculine de spadă din cadrul Campionatelor Europene de scrimă de la Leipzig.

Avantajat în primul tur, când nu a intrat pe planşă, el l-a învins (5-4) pe belgianul Evert Bleus, în turul secund. În următorul, Pop Adrian l-a depăşit (8-7) pe israelianul Doron Levit, însă în "optimi" a fost învins de francezul Jean-Michel Lucenay, cap de serie numărul 1.

România a mai fost reprezentată la proba masculină de spadă individual de trei sportivi: Arkosi Bertalan a fost eliminat (10-15), de cehul Richard Pokorny, în turul 2, iar Cosmin Kortyanu a pierdut (10-15) cu ungurul Peter Somfai, în timp ce. Adrian Szilagyi n-a depăşit faza grupelor.