Spania a câştigat "Salatiera de Argint"! Nadal l-a răpus pe Del Potro

4 decembrie 2011 16:19   Alte sporturi

Meciul cu numărul 4 al finalei Cupei Davis a fost pe cât de spectaculos, pe atât de palpitant. Spre surprinderea miilor de spectatori prezenţi, Rafael Nadal a avut un debut ezitant de meci, cedând primul set cu un incredibil 1-6. Liderul echipei iberice a revenit însă, impunându-se cu 6-4 şi 6-1 în următoarele două acte.

Se părea că meciul este încheiat. Mai cu seamă că Nadal a avut 2-0 în setul 4. N-a fost aşa! Juan Martin Del Potro a reuşit câteva lovituri senzaţionale, conducând cu 5-3. Disputa a devenit şi mai tensionată, iar argentinianul a greşit la 30-15, permiţându-i rivalului său să facă break. "Pumele" au fost avertizate, iar suporterii sud-americani au reacţionat într-un mod la fel de pătimaş. Nadal a reuşit să câştige următoarele două ghemuri, conducând cu 6-5 şi având serviciul. Del Potro a avut forţa să egaleze, însă tie-break-ul a fost dominat de spaniol: 7-0!

Spania reuşeşte astfel să câştige pentru a 5-a oară Cupa Davis, precedentele ei reuşite datând din 2000, 2004, 2008 şi 2009 - ibericii au mai disputat finalele din 1965, 1967 şi 2003. Argentina a ratat pentru a patra ocazia de a câştiga în premieră "Salatiera de Argint".