Trei victorii în patru meciuri pentru românce la Shenzhen

31 decembrie 2017 15:41   Alte sporturi

Ultima zi a anului a fost una de bun augur pentru majoritatea româncelor care au jucat la turneul WTA de la Shenzhen. Trei victorii din patru meciuri au fost obținute.

Irina Begu, favorită 4 şi locul 43 mondial, s-a calificat n optimile turneului de la Shenzhen. Ea a învins-o pe chinezoaica Fangzhou Liu, locul 147 WTA, scor 6-1, 6-2, după o oră şi 9 minute de joc.

Tot la simplu, Monica Niculescu a fost învinsă de belarusa Arina Sabalenko, care s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4.

La dublu avem sigur o echipă în semifinale. În primul tur, Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara au trecut de cuplul Natela Dzalamidze/ Xenia Knoll (Rusia/Elveţia), cap de serie 4, scor 6-3, 6-7 (6), 10-8. Ele vor juca în sferturi, în compania perechii Irina Begu/ Simona Halep, care a dispus, tot duminică, de perechea chineză Xinyun Han/ Chen Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9.