Victorie istorică pentru Dinamo în fața lui Veszprem, de patru ori finalistă a Ligii Campionilor

28 octombrie 2021 23:41   Alte sporturi

Disputat în sala de jocuri a complexului sportiv din șoseaua Ștefan cel Mare din București, cu porțile închise, meciul dintre formația masculină de handbal CS Dinamo și Veszprem HC (Ungaria) s-a încheiat cu o victorie istorică a gazdelor (31-29). Cele două grupări l-au omagiat cu această ocazie pe regretatul Marian Cozma, cel care a evoluat pentru ele între 2000 și 2009.

Campioana României a controlat tactic disputa, izbutind în câteva rânduri să se desprindă la patru goluri (13-9 în minutul 27, 23-19 în minutul 45, 26-22 în minutul 49). Oamenii lui Xavi Pascual au terminat primul mitan în avantaj, 14-13. Și au repetat isprava pe final de meci, când de la 29-29 s-au desprins la două goluri. Pentru Dinamo au marcat Valentin Ghionea (8 goluri / 7 aruncări), Raul Nantes Campos (6/13), Amine Bannour (4/8), Alex Pascual Garcia (3/4), Mohamed Mamdouh Ashem Shebib (3/3), Cedric Sorhaindo (3/4), Eduardo Gurbindo Martinex (1/3), Christian Dissinger (1/2), Răzvan Gavriloaia (1/1) și Ahmend Moustafa Khairi Nasralla (1/2). Principalii marcatori ai lui Veszprem au fost Petar Nenadic (9/12) și Gasper Marguc (6/8). Cele două echipe au jucat şi în memoria lui Marian Cozma, pivotul decedat în urmă cu 12 ani, pe când juca la formaţia din Ungaria. De altfel, în tribună a fost așezată o pânză cu numele și chipul pivotului. De asemenea, pe conturile celor două cluburi de pe rețelele de socializare s-au transmis numeroase mesaje în care a fost omagiat Marian Cozma, dinamovistul care s-a transferat la Veszprem, iar în 8 februarie 2009 a murit, în oraşul ungar înjunghiat într-un club unde se afla pentru a sărbători naşterea copilului unui coleg de la echipa din Veszprem.Din păcate, partida s-a disputat fără spectatori în contextul înăspririi restricțiilor pe fondul creșterii numărului de cazuri de persoane infectate cu COVID-19 în România. Alte rezultate din etapa cu numărul 6: Flensburg - Motor Zaporoje 34-27, FC Porto - Barcelona 33-33 și Lomza Vive Kielce - Paris Saint-Germain 38-33. În urma acestor rezultate, clasamentul Grupei B a Ligii Campionilor arată astfel: 1. Kielce 10 puncte, 2. Barcelona 9p, 3. Veszprem 8p, 4. PSG 5p, 5. Porto 5p, 6. Dinamo 4p, 7. Zaporoje 4p, 8. Flensburg 3p. În etapele anterioare, Dinamo Bucureşti a înregistrat următoarele rezultate: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto, 32-36 cu FC Barcelona şi 27-28 cu HC Motor.În următoarea etapă, în 17 noiembrie, campioana României va juca în Germania, cu Flensburg.După disputarea partidelor tur-retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi. Turneul Final (Final Four) se va desfășura în 18-19 iunie.