WTA Madrid: Sorana Cîrstea, a treia româncă în sferturi!

4 mai 2016 20:59   Alte sporturi

Sorana Cîrstea, locul 127 WTA, beneficiară a unui wild card, a învins-o cu scorul de 6-4, 7-6 (9), pe nemţoaica Laura Siegemund, locul 44 WTA, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Madrid Open, fază în care au acces şi Irina Begu şi Simona Halep.

Sorana Cîrstea s-a impus cu scoruld e 6-4, 7-6 în faţa Laurei Siegemund, finalista turneului de la Stuttgart, rezultat cu care şi-a asigurat revenirea în Top 100 WTA. Calificarea în sferturi reprezintă cea mai bună performanţă din carieră pentru Sorana Cîrstea la un turneu de categorie Premier Mandatory.

În faza următoare, Cîrstea va juca, joi, împotriva sportivei Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 38 WTA, care a învins-o, cu 2-6, 6-3, 7-5, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 26 WTA, după două ore şi zece minute. Partida este a treia pe terenul 3. Meciurile încep la ora 13.00. Cibulkova conduce cu scorul de 3-1 în întâlnirile cu Sorana Cîrstea.

Calificarea în sferturile de finală la turneul Premier Mandatory de la Madrid este recompensată cu 114.560 de euro şi cu 215 puncte WTA.

Tot miercuri, în optimile de finală, Patricia Ţig va evolua cu americanca Madison Keys, nu înainte de ora 22.30.