ABRACADABRA, cuvântul magic al Barcelonei în Liga Campionilor!

24 februarie 2016 10:08   Fotbal intern

FC Barcelona a făcut un pas uriaş spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor, impunându-se miercuri seară cu scorul de 2-0 pe terenul echipei londoneze Arsenal, în manşa tur a optimilor.

Meciul a fost decis în ultimele 20 de minute de inspiraţia "tripletei" Messi - Suarez - Neymar. Astfel, prima reuşită a catalanilor a venit după un contraatac ca la carte purtat de cele trei vedete ale Barcelonei. Ulterior, Messi a pus sigiliu pe calificare, obţinând şi transformând un penalty.

Întrebat la conferinţa de presă dinaintea  meciului cum reuşeşte să-şi mobilizeze "MSN"- ul (iniţialele numelor celor trei atacanţi), antrenorul Luis Enrique a avut o reacţie antologică. "Le spun abracadabra şi magia merge. E foarte uşor, pentru că le dau libertate pe teren", a spus antrenorul Barcei.