Andone: ”Să-și facă arbitrii echipă să joace”

2 octombrie 2016 8:46   Fotbal intern

Antrenorul dinamovist Ioan Andone l-a criticat pe arbitrul Rusandru, cel care a luat decizii eronate în partida roș-albilor cu Botoșani, 1-2.

"Sunt dezamăgit şi nemulţumit. Nu trebuia să pierdem. Dacă nu era decizia lui Rusandu, nu pierdeam. Când eram la conducerea jocului, să dea penalty şi roşu e prea mult. Sunt 5 meciuri cu greşeli împotriva noastră.

Dacă nu aduc arbitri străini, e jale în fotbalul românesc. De 5 meciuri consecutive să fie greşeli împotriva noastră! Nu se poate juca fotbal aşa. E normal să fim nemulţumiţi. Meritam să fim mult mai în faţă. Ne-a lăsat în 10, ne-a tăiat o mână.

Să îşi facă arbitrii echipă să joace la Botoşani. Pe Rusandu l-aş putea învăţa nişte lucruri dacă se face fundaş dreapta. Este viciere de rezultat! O spune toată lumea. Eu fac schimbări ofensive şi el îmi dă roşu. Nici nu l-a atins! A simulat!

Am început prost jocul, în prima repriză ne-am lăsat dominaţi, nu am fost agresivi. Am avut cea mai mare ocazie a meciului, Maric, bară la acel corner. În repriza a doua, acolo am văzut adevărata Dinamo. Căutăm să îmbunătăţim jocul, dar când pierdem mereu, jucătorii nu mai au încredere. Trebuia să avem 10 puncte în plus", a declarat Andone la Digi Sport.