Astra a scufundat Steaua la ultima fază a meciului

29 noiembrie 2015 22:57   Fotbal intern

Duminică seară, la Piteşti, Astra a învins Steaua (1-0) cu un gol marcat la ultima fază a meciului de Valerică Găman.

În meciul tur de la Giurgiu, Astra a câştigat cu 2-0, dar Steaua a marcat trei goluri valabile, anulate de arbitri. Comparativ cu acea dispută, confruntarea retur a fost o mare dezamăgire. Doar publicul de la Piteşti s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor, stadionul „Nicoale Dobrin” umplându-se până la refuz. Pe teren, actorii din cele două tabere au fost nişte „umbre”. Astfel, duelul tactic dintre Mirel Rădoi şi Marius Şumudică a omorât fotbalul, cele două combatante având ca principal obiectiv anihilarea adversarului. În prima repriză, Adi Popa putea deschide scorul, dar a ratat din poziţie de unu la unu cu portarul Silviu Lung Jr, aceasta fiind singura mare ocazie a partidei. Când cărţile erau făcute pentru o remiză albă, Astra a dat lovitura. La ultima fază, în minutul 90+3, Valerică Găman a reluat imparabil cu capul în urma unui corner, reuşită prin care Astra s-a distanţat în fruntea clasamentului. Giurgiuvenii au acum 10 puncte peste Steaua, care tremură în continuare pentru un loc în play-off.