Astra, egal în ultimul minut în Liga Europa

16 februarie 2017 22:47   Fotbal intern

Astra și-a propus să nu ia gol contra belgienilor de la Genk, dar aseară socotelile antrenorului Marius Șumudică nu s-au potrivit. Oaspeții au marcat de două ori, dar nici românii nu au rămas mai prejos, astfel că meciul de la Giurgiu, din prima manșă a 16-imilor Ligii Europa s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Belgienii au fost cei care au deschis scorul, Castagne marcând în minutul 25. Egalarea a fost adusă de Budescu, care a marcat un gol de generic, printr-un șut din careu, în minutul 45. În repriza a doua lucrurile au stat cam la fel: oaspeții au trecut la conducere în minutul 83, când a marcat Trossard, pentru ca în ultimul minut de joc japonezul Seto să restabilească egalitatea.

Partida retur e programată joia viitoare, în Belgia, acolo unde românii au nevoie de o victorie sau de un egal de la 3 goluri în sus pentru a se califica în premieră în optimile de finală.