Barca a părăsit Liga Campionilor. Benfica, Lille şi Salzburg s-au calificat în optimile de finală

8 decembrie 2021 22:49   Fotbal intern

În Grupa E, FC Barcelona a fost depășită clar (0-3) la Munchen, de Bayern, și a terminat pe locul trei, astfel că va evolua în Play-Off-ul pentru optimile Ligii Europa. Este pentru prima dată din 2000 când catalanii nu pot trece de faza grupelor în Liga Campionilor. Atunci Barca a ocupat locul 3 într-o grupă cu Milan şi Leeds (primele clasate) şi cu Beşiktaş. În aceeaşi situație este şi FC Sevilla.

Zăpada a condus la amânarea meciului Atalanta - Villarreal

Clubul Atalanta a anunţat, miercuri seară, că meciul de pe teren propriu cu Villarreal, contând pentru ultima etapă a Grupei F a Ligii Campionilor, a fost amânat din cauza ninsorii. “Meciul se va disputa mâine (joi, 9 decembrie), ora de start urmând să fie stabilită de UEFA”, a precizat clubul italian pe Twitter. UEFA a anunţat de asemenea amânarea jocului, însă cu menţiunea că urmează să fie stabilite data şi ora de disputare. Iniţial, partida, care ar fi trebuit să înceapă la ora 22.00, a fost amânată 20 de minute.S-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor:Manchester City, FC Liverpool, Ajax Amsterdam, Real Madrid, Bayern Munchen, Manchester United, Lille, Juventus Torino - de pe locul 1Paris Saint-Germain, Atletico Madrid, Sporting Lisabona, Inter Milano, Benfica Lisabona, Villarreal/Atalanta (disputa lor a fost amânată din cauza zăpezii), Salzburg, Chelsea Londra - de pe locul 2

Tragerea la sorți e programată luni, 13 decembrie.

Liga Campionilor 2021/2022Ultima etapăMarți, 7 decembrieGrupa APSG - Club Bruges 4-1Leipzig - Manchester City 2-1Clasament: 1. Manchester City 12p, 2. PSG 11p, 3. Leipzig 7p, 4. Bruges 4pGrupa BFC Porto - Atletico Madrid 1-3AC Milan - Liverpool 1-2Clasament: 1. Liverpool 18p, 2. Atletico Madrid 7p, 3. Porto 5p, 4. AC Milan 4pGrupa CDortmund - Beșiktaș 5-0Ajax - Sporting 4-2Clasament: 1. Ajax Amsterdam 18p, 2. Sporting 9p 3. Borussia Dortmund 9p 4. Beșiktaș 0pGrupa DReal Madrid - Inter Milano 2-0Șahtior - Șerif 1-1Clasament: 1. Real Madrid 15p, 2. Inter Milano 10p, 3. Șerif Tiraspol 7p 4. Șahtior Donețk 2pJoi, 8 decembrieGrupa EBayern Munchen - FC Barcelona 3-0Benfica - Dinamo Kiev 2-0Clasament: 1. Bayern Munchen 18p, 2. Benfica Lisabona 8p,  2. FC Barcelona 7p, 4. Dinamo Kiev 1pGrupa FAtalanta – Villarreal amânatUnited - Young Boys 1-1Clasament: 1. Manchester United 11p, 2. Villarreal 7p, 3. Atalanta 6p, 4. Young Boys Berna 5pGrupa GWolfsburg – Lille 1-3Salzburg – Sevilla 1-0Clasament: 1. Lille 11p, 2. Salzburg 10p, 3. Sevilla 6p, 4. Wolfsburg 5pGrupa HZenit – Chelsea 3-3Juventus – Malmo 1-0Clasament: 1. Juventus 15p, 2. Chelsea 13p, 3. Zenit 5p, 4. Malmo 1pS-au calificat în optimile de finală primele două clasate din cele opt grupe. Echipele de pe locul 3 vor continua în Europa League