Boloni, calificare norocoasă în play-off-ul Ligii Europa cu Antwerp

16 august 2019 12:41   Fotbal intern

Ladislau Boloni a făcut pact cu norocul în Liga Europa. Echipa antrenată de român, Antwerp, s-a calificat în play-off-ul competiției după un meci cu prelungiri în care a fost dominată aproape 120 de minute.

Învingătoare în tur, acasă, cu 1-0, în fața cehilor de la Viktoria Plzen, Antwerp a fost luată tare de la început în retur și doar norocul belgienilor, sau ghinionul cehilor a făcut ca la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul să fie doar 1-0 pentru gazde, grație golului marcat în minutul 81. În prelungiri, cehii și-au majorat avantajul și, mai ales după ce belgienii au rămas în zece oameni, se părea că nimic nu mai poate sta în calea calificării în play-off. Numai că, în minutul 113, contrar cursului jocului, Mbokani a reușit să marcheze golul unei calificări nesperate pentru echipa lui Boloni. De altfel, acesta avea să mărturisească după meci: ”Am fost norocoși. Plzeň ne-a dominat, și-a creat ocazie după ocazie. Totuși, chiar în inferioritate și conduși, am continuat să jucăm. Și pentru asta am fost răsplătiți. Mentalitatea noastră a fost formidabilă, exact ca a fanilor noștri”, a declarat tehnicianul român la finalul partidei. Următorul adversar al lui Antwerp va fi echipa olandeză Alkmaar.