Brazilianul Jesus, criză de nervi în finală la Copa America

8 iulie 2019 14:41   Fotbal intern

Eliminat în ultimul act cu Peru, atacantul brazilian Gabriel Jesus a lovit tot ce a întâlnit în cale, inclusiv cabina VAR.

Naționala Braziliei e din nou „regina” continentului sud-american, Selecao triumfând la Copa America pentru prima dată în ultimii 12 ani. În finala turneului pe care l-a organizat, Brazilia a depășit Peru, scor 3-1, într-un meci în care erou principal a fost atacantul de 22 de ani Gabriel Jesus. Extrem de activ în ofensiva Braziliei, jucătorul echipei engleze Manchester City a marcat golul de 2-1 al naționalei sale într-un moment foarte important, prelungirile primei reprize. Din păcate, Jesus și-a dezvăluit și latura negativă în minutul 70, atunci când a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Realizând că și-a lăsat echipa în inferioritate numerică și că Brazilia ar putea rata astfel cucerirea trofeului, Gabriel Jesus și-a pierdut complet cumpătul. Astfel, în drumul spre vestiare, acesta a șutat puternic într-o sticlă cu apă, a lovit cu pumnul în cabina oficialilor și a împins suportul pe care se afla monitorul VAR, destinat arbitrajului video. Acesta s-a înclinat la aproape 45 de grade, însă a revenit în poziția normală, fără a suferi vreo defecțiune. Ajuns pe tunelul de la vestiare, Gabriel Jesus nu s-a liniștit deloc, izbucnind într-o criză de plâns care s-a încheiat probabil abia atunci când colegii săi din teren au reușit să dea golul de 3-1 și să securizeze titlul de campioană a Americii de Sud.