Calificare cu emoții pentru Simona Halep la Cincinnati

14 august 2019 22:15   Fotbal intern

Debut cu dreptul pentru Simona Halep la Cincinnati, chiar dacă meciul cu Ekaterina Alexandrova a fost mai dificil decât anticipa cineva. Până la urmă, românca s-a calificat în optimi, după peste două ore de joc.

În turul secund al turneului de la Cincinnati, Simona Halep, a patra favorită a turneului, a învins-o cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, ocupanta locului 43 WTA în lume. A fost prima confruntare dintre cele două jucătoare și Simona a trebuit să lupte din greu pentru a obține victoria. Ea a revenit de le set și 0-2 în actul secund, după care, în decisiv, de la 3-4 și 0-30 pe propriul serviciu pentru a câștiga meciul în două ore și două minute. Din păcate, de multe ori s-a văzut că accidentarea la tendonul lui Achile al piciorului stâng a incomodat-o, așa că partida din optimi, de azi, contra învingătoarei dintre americanca Madison Keys și rusoaica Daria Kasatkina, va fi cu atât mai dificilă.