Calificare istorică pentru Astra în grupele Ligii Europa

28 august 2014 21:52   Fotbal intern

Chiar dacă a fost învinsă pe propriul teren, Astra Giurgiu a obţinut o calificare istorică în grupele Ligii Europa!

Astra a reuşit una dintre marile surprize ale play-off-ului Ligii Europa, reuşind să elimine fosta campioană a Franţei, Olympique Lyon, cea care şi-a întreruopt astfel o serie de 11 prezenţe consecutive în primăvara europeană. Învinşi pe propriul teren cu scorul de 2-1, francezii au intrat pe teren decişi să înscrie cele două goluri care le-ar fi adus biletele spre grupe. Au reuşit doar unul, deşi ocazii au avut cu duiumul, inclusiv o bară. Cel care a rămas doar cu satisfacţia de a fi marcat golul victoriei, a fost Ferri, care a înscris în minutul 23. Dacă în prima repriză românii au părut speriaţi de ce li se întâmplă şi de forţa adversarului, în cea de-a doua ei au echilibirat partida, ratând chiar câteva bune ocazii. Partida s-a încheiat cu ochii pe ceas, dar fluierul final a venit ca o izbăvire

Una peste alta, deşi învinşi în retur, românii s-au calificat, contrar previziunilor, în grupele Ligii Europa, acolo unde îşi vor afla astăzi adversarele.