Cehia a produs surpriza la Euro 2020. A învins Olanda, una dintre marile favorite

27 iunie 2021 21:35   Fotbal intern

Naționala Cehiei a produs surpriza optimilor de finală de la Euro 2020.

Cehii au învins cu scorul de 2-0 una dintre marile favorite, Olanda, calificându-se în sferturi. În meciul disputat la Budapesta golurile au fost marcate de Holes (min. 68) și de Schick (min. 80). În minutul 55, de la olandezi a fost eliminat De Ligt. Olandezii erau una dintre cele trei echipe neînvinse în faza grupelor și păreau favoriți măcar pentru a ajunge în semifinale.

În sferturile de finală, Cehia va întâlni sâmbătă, la Baku, Danemarca, formație care a eliminat cu scorul de 4-0 Țara Galilor, la capătul unui meci pe care l-au dominat în totalitate. Dolberg, în minutele 27 și 48, Maehle, în minutul 88 şi Braithwaite, în minutul 90+6 au marcat golurile victoriei.