CFR Cluj a pierdut la Praga și a ratat grupele Ligii Campionilor

29 august 2019 0:12   Fotbal intern

Campioană a României, CFR Cluj a ratat calificarea în grupele Champions League, dar va juca în cele ale Ligii Europa.

Clujenii s-au ținut bine doar până la pauza meciului de aseară. După un șut al lui Nicolae Stanciu la care Arlauskis a reținut din două mișcări (min. 4), Rondon a fost la o gheată de gol la centrarea perfectă a lui Omrani (min. 17). Nici Slavia n-a rămas datoare, Masopust (min. 28) și Skoda (min. 39) trimițând periculos de puțin pe lângă poartă. După pauză, cehii au dominat disputa. Arlauskis a scos cu greu balonul șutat de Stanciu de la circa 30 de metri (min. 62), însă n-a mai putut face nimic la șutul lui Boril (min. 67). Și deși avea nevoie de două goluri pentru a se califica CFR a izbutit primul șut pe poartă din al doilea mitan abia în minutul 77, când mingea trimisă de Păun a fost scoasă în corner. La capătul unui meci slab, CFR a pierdut cu  același scor ca în tur (0-1) și va evolua în grupele Ligii Europa.  Rezultatele din celelalte meciuri de aseară din Play-Off-ul Ligii Campionilor: Ajax Amsterdam – Apoel Nicosia 2-0 (0-0 în tur) și Club Bruges – Linz ASK 2-1 (1-0 în tur).