Chipciu a salvat CFR de o umilință istorică

13 iulie 2021 23:59   Fotbal intern

CFR Cluj a trecut la câteva minute de o mare umilință în Bosnia și Herțegovina. Ardelenii au pierdut cu 2-1 după prelungiri și s-au calificat în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

Ajunși la Banja Luka la adăpostul acelui 3-1 din tur, românii au intrat relaxați pe teren, iar acest lucru le-a mers doar în prima repriză. Pentru că în a doua au venit patru minute în care gazdele au marcat de două ori, prin Vranjes (min. 60) și Moraitis (min. 64). Primele 90 de minute s-au încheiat cu scorul de 2-0 și cei de la CFR ar trebui să trimită o scrisoare de mulțumire celor de la UEFA, care au schimbat regula golului marcat în deplasare, pentru că altfel bosniacii ar fi fost calificați. În prelungiri, pe teren a existat o singură echipă și aceasta a fost CFR Cluj. Iar bara lui Camora, din minutul 112, a anunțat cumva golul superb marcat de Chipciu în minutul 118. O reușită care a echivalat cu calificarea echipei în turul doi preliminar, acolo unde va întâlni campioana Gibraltarului, Lincoln Red Imps. Aceasta a învins cu scorul de 5-0 pe Fola Esch din Luxemburg, după ce în tur scorul a fost egal, 2-2. Meciurile vor avea loc la 20/ 21 iulie şi 27/ 28 iulie. Dacă se va califica în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, CFR are asigurată calificarea în grupele Conference League.