Chipciu şi Stanciu, aproape campioni după egalul cu Rotariu

15 mai 2017 11:32   Fotbal intern

Sezonul se apropie de final şi în Belgia, iar lupta între români e foarte aproape să fie tranşată de foştii stelişti.

Anderlecht Bruxelles a jucat cu titlul pe masă derby-ul de la Brugge, dar lupta nu s-a tranşat, totul fiind amânat pentru ultimele două etape. A fost 1-1 pe Jan Breydelstadion, cu doi români titulari. La gazde, Dorin Rotariu a început din primul minut, la fel ca şi Alexandru Chipciu, la oaspeţi. Nicuşor Stanciu a fost din nou uitat pe bancă, el bifând surprinzător doar două partide din opt jucate până acum în play-off. Anderlecht putea deveni matematic campioană, dar Tielemans a ratat un penalty în minutul 65, iar Brugge încă mai speră. Sunt însă patru puncte între cele două şi trupa din capitală mai are nevoie doar de o victorie, fie că va fi la Charleroi, fie acasă, cu Oostende, în ultima etapă.