Condusă cu 3-1 în minutul 80, Heerenveen a eliminat pe Feyenoord Rotterdam!

18 februarie 2021 13:13   Fotbal intern

Surpriză în sferturile de finală ale Cupei Olandei la fotbal. Gazdă a confruntării, Heerenveen s-a impus cu 4-3 în fața lui Feyenoord Rotterdam, revenind de la 1-3. În semifinale s-au mai calificat Venlo, Ajax Amsterdam și Vitesse.

Cei de la Heereveen au deschis scorul prin Kaib (min.15). Apoi Veerman a mărit diferența (min. 44), însă golul n-a fost validat după consultarea VAR. După pauză, Feyenoord s-a deprins prin reușitele lui Linssen (min. 47),Berghuis (min. 57) și Geertruida (min. 61). Eliminarea lui Berghuis, care a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 66, a complicat lucrurile. Iar finalul a fost crunt. Nygren a redus diferența (min. 81), iar Marsman și-a înscris un autogol (min.  86)! Apoi De Jong a adus victoria pentru Heerenveen (min. 88).Celelalte meciuri din sferturile de finală ale KNVB Beker s-au încheiat cu următoarele rezultate: Nijmegen - Venlo 1-2,Ajax Amsterdam - PSV Eindhoven 2-1 și Excelsior - Vitesse 0-1.