Copa America! Mascherano: "Este o tortură să pierzi!"

5 iulie 2015 13:23   Fotbal intern

Mijlocaşul argentinian Javier Mascherano a declarat că pierderea finalei Copei America, 1-4, la penalty-uri, cu Chile, e un chin pentru naţionala "pumelor".

"Suntem foarte trişti, este o tortură să pierzi. Am venit, am făcut lucrurile bine şi nu am câştigat nimic. Este karma şi trebuie să trăim cu ea", a declarat Mascherano.

El nu găseşte nicio explicaţie pentru faptul că Argentina a pierdut a treia finală de Copa America: "Sper că în viitor Argentina va câştiga. Am jucat trei finale de Copa America (2004, 2007 şi 2015) şi le-am pierdut pe toate trei. Nu găsesc nicio explicaţie".

Chile a câştigat Copa America pentru prima oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, la Santiago, cu scorul de 4-1, la loviturile de departajare, selecţionata Argentinei, în finala competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Chile au transformat Matias Fernandez, Vidal, Aranguiz şi Alexis Sanchez, iar pentru Argentina a înscris Messi, în timp ce Gonzalo Higuain şi Ever Banega au ratat.