Cristiano Ronaldo a izbutit a noua „dublă” din acest an competițional!

3 februarie 2021 13:40   Fotbal intern

Primă manșă a semifinalelor ediției 2020/2021 a Cupei Italiei, confruntarea dintre Juventus Torino și Inter Milano s-a încheiat cu victoria campioanei en-titre (2-1). Cu această ocazie, Cristiano Ronaldo a izbutit o „doppietta”.

Lusitanul a înscris în minutele 26 (penalty) şi 35, iar pentru Inter a punctat Lautaro Martinez, în minutul 9. Ronaldo a izbutit astfel a opta „dublă” din acest an competițional pentru Juventus, celelalte fiind reușite în meciurile cu AS Roma (2-2), Spezia (4-1), Cagliari (2-0), Barcelona (3-0), Genoa (3-1), Parma (4-0), Udinese (4-1). La acestea se adaugă și aceea din partida pe care Portugalia a câștigat-o în Suedia (2-0).Un rol important la obținerea acestei victorii l-a avut internaționalul turc Merih Demiral, care și-a salvat formația la o acțiune a lui Alexis Sanchez. Vinovat la gol, Buffon a izbutit să apere un șut al lui Darmian în minutul 69. La gazde, Radu Drăguşin a fost rezervă. Iar același statut l-a avut portarul Ionuţ Radu la formația vizitatoare.Returul se va disputa în 9 februarie, la Torino.