CS U Craiova, prima finalistă a Cupei României

9 mai 2018 19:11   Fotbal intern

CS U Craiova a confirmat aşteptările şi a devenit aseară prima finalistă a Cupei României.

Învingători în prima manşă cu scorul de 5-1, oltenii nu au avut decât grija limitării proporţiilor scorului în returul disputat miercuri, la Botoşani. Şi au făcut-o foarte bine, moldovenii impunându-se cu doar 2-1, suficient doar pentru mândria proprie, nu şi pentru disputarea finalei. Totuşi, la cum începuse meciul, cu golul marcat de Axente, în minutul 13, părea că s-ar fi putut să asistăm la o răsturnare spectaculoasă de scor. Totuşi, Mitriţă a readus liniştea, în minutul 61. Golul lui Golubovic, din minutul 66, nu a făcut decât să stabilească scorul final, care a consfinţit calificarea craiovenilor în finală. Programată pe 27 mai, pe „Arena Naţională”, finala Cupei României ar putea aduce primul trofeu oltenilor după o pauză de 25 de ani.