Dinamo a dat cu Rapidul de pământ

27 septembrie 2014 23:19   Fotbal intern

Dinamo a câștigat mai ușor decât se aștepta cineva derby-ul cu Rapid. ”Câinii” au învins cu scorul de 3-0, chiar în Giulești, și soarta antrenorului gazdelor, Ionel Ganea, a devenit incertă.

După cum începuse partida, nimeni nu putea anticipa ce se va întâmpla până în final. Era doar minutul 6 când Dinamo a rămas în 10 oameni, Nedelcearu, puștiul de 18 ani titularizat de Stoican în defensivă primind cartonaș roșu în postură de ultim apărător. Chiar dacă Rapid a ratat câteva bune ocazii prin Coman, Dinamo reușește să deschidă scorul prin Cordoș, care a marcat cu capul după un corner în minutul 38. Restul meciului a fost, surprinzător, doar spre poarta Rapidului, astfel că golurile lui Alexe (min. 83) și Bărboianu, din penalty, în minutul 4 de prelungiri, au venit firesc. Dinamo a obținut o victorie clară împotriva unui Rapid care pare că nu înțelege ce caută în Liga 1.