Dinamo-Iași, oprit pentru scandări xenofobe!

3 decembrie 2015 21:17   Fotbal intern

Situație incredibilă în Liga 1. Meicul dintre Dinamo și CSMS Iași, care a început la ora 20.30 a fost întrerupt ca urmare a scandărilor xenofobe ale galeriei ”câinilor”.

Arbitrul Iulian Călin a întrerupt în minutul 33 meciul, din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor dinamovişti şi a trimis jucătorii la vestiare.

Cu puţin timp înainte, arbitrul Iulian Călin a mers la marginea terenului şi le-a cerut gazdelor să facă un anunţ la megafoane pentru ca suporterii să înceteze cu scandările xenofobe. Scandările au continuat, astfel că arbitrul a decis întreruperea partidei.

După ce arbitrul a trimis jucătorii la vestiare, antrenorul dinamovist Mircea Rednic şi căpitanul Cosmin Matei au mers în dreptul peluzei dinamoviste şi le-au cerut fanilor să înceteze.

În minutul 33, în momentul întreruperii, scorul era egal, 0-0. După aproape 10 minute, timp în care fotbaliștii au fost la vestiare, ei au revenit pe gazon și s-a reluat partida.

Imediat, suporterii lui Dinamo au părăsit arena din Șoseaua Ștefan cel Mare.