Egal cât o victorie pentru Răzvan Lucescu! Urmează momentul adevărului

4 februarie 2019 14:10   Fotbal intern

Deşi a jucat 68 de minute în inferioritate, PAOK Salonic a scor un punct de aur în derby-ul de la Atena cu AEK (1-1).

Răzvan Lucescu a trecut cu bine peste primul dintre cele două derby-uri care îl pot propulsa pe tehnicianul român spre câştigarea titlului în Grecia. În deplasare cu campioana la zi, AEK Atena, PAOK a deschis scorul prin brazilianul Mauricio, după care un alt brazilian, Leo Jaba, a primit două galbene pe parcursul a numai 10 minute. Practc, după o jumătate de oră din meci, gruparea din Salonic a rămas în inferioritate numerică şi a fost nevoită să se retragă în defensivă şi să lupte pentru păstrarea unui rezultat favorabil. Cu un sfert de oră înainte de final, AEK a reuşit să egaleze, dar adevărata învingătoare din acest duel încheiat la egalitate este PAOK.

„E ca o victorie pentru noi, am jucat 65 de minute în inferioritate şi am făcut un efort fantastic. Jucătorii mei au dat totul, am făcut o singură greşeală. Ne păstrăm avantajul faţă de locul doi, diferenţă care putea fi mai mare dacă nu începeam campionatul cu acea penalizare de două puncte”, a declarat Răzvan Lucescu. Antrenorul român se pregăteşte acum de momentul adevărului, meciul de duminică de pe teren propriu cu Olympiacos, singura echipă care ar putea s-o mai încurce pe PAOK în tentativa de cucerire a titlului. În clasament, formaţia lui Lucescu junior are şase puncte peste Olympiacos, astfel că o victorie sau chiar o remiză ar uşura foarte mult parcursul alb-negrilor.