Eșec jenant pentru naționala lui Rădoi. România a pierdut cu Georgia, la Ploiești

3 iunie 2021 0:02   Fotbal intern

Aflată într-o „eternă reconstrucție”, echipa de fotbal a României a avut o evoluție palidă în meciul amical cu Georgia, fiind întrecută fără drept de apel (1-2) de o selecționată aflată pe locul 91 în clasamentul mondial. Este cel de-al 3-lea eșec la rând pentru oamenii lui Mirel Rădoi, respectiv al 6-lea în douăsprezece meciuri de când acesta a fost desemnat selecționer.

Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile lui Mikautadze (min. 61) și Aburjania (min. 71), iar România a redus diferența prin Ivan (min. 78). În minutul 42, Florin Tănase a fost eliminat după ce l-a lovit cu cotul pe Ciabradze. Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a văzut al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Ivan. La această fază s-a dictat penalty, însă Răzvan Marin a trimis mingea mult peste poartă. În echipa de start s-au aflat trei debutanţi: Vlad, Sorescu şi Olaru.Au evoluat următoarele formații:România: 12. Vlad – 24. Sorescu, 6. Chiricheş (cpt.), 5. Nedelcearu, 3. Ganea – 21. Olaru (8. Cicâldău, 57), 18. Marin (23. Stanciu, 77), 10. Maxim (20. Budescu, 58) – 14. Hagi (13. Keşeru, 77), 7. Alibec (9. Ivan, 58), 19. Tănase. Selecţioner: Mirel RădoiGeorgia: 17. Kupatadze – 13. Ciabradze, 3. Hociolava, 5. Kverkvelia, 21. Azarov – 19. Șengelia (11. Lobzhanidze, 57), 16. Kvekveskiri (9. Kiteișvili, 57), 15. Aburjania (7. Gvilia, 80), 10. Okriașvili (4. Kașia, 66), 6. Daușvili – 22. Mikautadze (8. Zivzivadze, 81). Selecţioner: Willy SagnolMeciul a fost arbitrat de grecul Tasos Sidiropoulos.Duminică, la ora 19.00, echipa României va mai disputa o nouă partidă amicală, cu Anglia, la Middlesbrough.