Euro 2020: Lukaku, dedicație pentru Eriksen: ”Chris, te iubesc!”

13 iunie 2021 9:34   Fotbal intern

Autorul primei duble de la acest Euro 2020, atacantul belgian Romelu Lukaku a emoționat zeci de milioane de telespectatori prin dedicația făcută după înscrierea primului gol.

Belgia a învins categoric Rusia, scor 3-0, într-un meci din grupa B care s-a disputat la Sankt Petersburg. Două dintre cele trei goluri au fost marcate de Romelu Lukaku, care e primul fotbalist ce a reușit o ”dublă” la acest turneu final.

El a oferit și un moment emoționant, după ce, imediat după deschiderea scorului, a mers la una dintre camerele de filmat de la nivelul gazonului și i-a făcut o dedicație lui Christian Eriksen, coechipierul său de la Inter Milano. “Chris, Chris... Te iubesc”, a spus Lukaku după golul din minutul 10, iar mesajul a emoționat zeci de milioane de telespectatori din întreaga lume.

Al doilea gol al vârfului a fost înscris în minutul 88. Celălalt meci al învingătorilor a fost marcat de Meunier, în minutul 34.

Au jucat formațiile:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen (Vermaelen ’77) – Castagne  (Meunier ’27), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard – Mertens (E. Hazard ’72), Lukaku, Carrasco (Praet ’77). Selecţioner: Roberto Martinez.

Rusia: Şunin – Mario Fernandes, Semenov, Dzhikia, Jirkov (Karavaev ’43) – Odzoev, Barinov (Diveev ’46) – Zobnin (Muhin ’63), Golovin, Kuziaev (Cerişev ’30, Miranciuk ‘63) – Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Partida a fost arbitrată de spaniolul Antonio Mateu Lahoz.