Florin Andone, gol de trei puncte pentru Brighton

3 martie 2019 18:01   Fotbal intern

Florin Andone a revenit la Brighton după suspendarea de trei meciuri exact atunci când trebuia. Intrat pe teren în minutul 57 al meciului cu Huddersfield, el a reușit să marcheze în minutul 79 unicul gol al partidei câștigate de echipa lui cu 1-0 în etapa a 29-a a Premier League. Înscris printr-o lovitură de cap, golul românului se poate dovedi salvator în încercarea celor de la Brighton de a se salva de la retrogradare, cu atât mai mult cu cât învinsa lor e o contracandidată. De altfel, Andone e un adevărat coșmar pentru Huddersfield, el reușind să marcheze și golul victoriei din tur, când echipa lui s-a impus în deplasare cu 2-1. La finalul meciului de sâmbătă, antrenorul lui Brighton, Chris Hughton, a fost foarte mulțumit de prestația românului: ”Nu a fost vorba doar despre gol. Când trimiţi pe teren un jucător de rezervă, vrei ca el să aibă un impact în joc, iar Andone a avut un impact de la început până la sfârşit. A fost capabil să împingă linia lor de fund şi să ajungă în poziţii foarte bune, reușind să schimbe faţa jocului”, a declarat tehnicianul