17 noiembrie 2014 11:20   Fotbal intern

Meciul Italia - Croaţia (1-1) din preliminariile Euro 2016 a fost întrerupt mai mult de 10 minute din cauza torţelor aruncate în teren de suporterii oaspeţilor.

Aproximativ 6.000 de croaţi şi-au susţinut naţionala la Milano, pe stadionul "San Siro". Haosul s-a instalat în minutul 72, atunci când primele torţe şi petarde au aterizat în spaţiul de joc. Cum aerul a devenit irespirabil, arbitrul a întrerupt partida.

VEZI MAI JOS O GALERIE FOTO CU INCIDENTELE DE LA MILANO:

Forţele de ordine au încercat să-i calmeze pe croaţi, însă n-au făcut decât să-i întărâte şi mai tare pe fanii oaspeţi, care au continuat să arunce cu obiecte pirotehnice.

Meciul s-a reluat abia după 12 minute, perioadă în care jucătorii italieni s-au adăpostit la vestiare, în timp ce fotbaliştii croaţi au efectuat mişcări de încălzire în preajma băncii de rezerve.