Franţa a câștigat duelul ultimelor campioane mondiale, 1-0 cu Germania

16 iunie 2021 0:23   Fotbal intern

Campioana mondială en titre și finalistă a precedentei ediții a Euro, Franţa s-a impus cu 1-0 în fața selecţionatei Germaniei, la Munchen, într-un meci din grupa F a Campionatului European.

Disputa a fost decisă de autogolul germanului Hummels, în minutul 20. Francezii au avut două goluri anulate pentru ofsaid, prin Mbappe și Benzema, în minutele 66 şi 85.Înainte de pauză, Antonio Rudiger a părut că îl mușcă de spate pe Paul Pogba! Nu a fost verificat acel gest de către arbitrajul video.În celălalt meci din Grupa F, Portugalia s-a impus cu 3-0 în fața Ungariei.Au evoluat echipele: Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez – Rabiot (Dembele, 90), Kante, Pogba – Benzema (Tolisso, 88), Griezmann, Mbappe. Selecţioner: Didier DeschampsGermania: Neuer – Ginter (Can, 88), Hummels, Rudiger – Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens (Volland, 88) – Havertz (Sane, 74), Gnabry (Werner, 74), Muller. Selecţioner: Joachim LowArbitru: Carlos del Cerro Grande (Spania)