Gazul încă mai arde cu folos

28 februarie 2018 15:56   Fotbal intern

Giurgiuvenii au fost aplaudaţi de tot fotbalul românesc după ce au jucat cinstit partida cu Dinamo şi au câştigat deşi nu mai aveau nevoie pentru calificarea în play-off.

Frumoasa echipă a lui Edi Iordănescu a dat însă cu bâta în baltă la Mediaş, unde s-a prezentat execrabil. Astra a fost de nerecunoscut în Ardeal şi a pierdut cu 1-0 în faţa unei echipe care e mai preocupată de salvarea de la retrogradare, decât de calificarea în cupele europene. Golul lui Mario Rondon din minutul 27 a fost suficient pentru victoria trupei lui Cristi Pustai, care mai are doi paşi până la un trofeu nesperat. Venezueleanul putea face dubla cu 11 minute înainte de final, dar a ratat penalty-ul obţinut de Creţu. Oaspeţii au dat vina pe starea terenului şi mai mulţi jucători au ieşit cu coapsele pline de sânge după ce gazonul îngheţat i-a nenorocit la nişte simple alunecări.