Germania, prea puternică pentru România

28 martie 2021 23:57   Fotbal intern

România nu a putut produce surpriza contra marii favorite a grupei de calificare la Campionatul Mondial, Germania.

Nemții s-au impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Gnabry, în minutul 17, însă ”vinovat” că diferența a fost de doar un gol în favoarea adversarilor noștri a fost portarul Florin Niță, care a apărat nu mai puțin de 6 ”bombe” expediate de mult mai bine cotații atacanți adverși.

În ceea ce-i privește pe ”tricolori”, aceștia nu au pus decât o singură dată în pericol poarta lui Neuer, prin Pușcaș, în minutul 86, care a șutat din careu în brațele portarului advers. În rest, erau adevărate momente de sărbătoare când ne apropiam de careul advers.

Meciul s-a încheiat cu o înfrângere normală, dar onorabilă, a României în fața uneia dintre cele mai puternice echipe ale lumii, care s-a distrat cu ocaziile, dovadă fiind și raportul șuturilor pe spațiul porții: 8-2 pentru Germania. Miercuri, românii vor juca în Armenia, formație care ieri a învins cu 2-0 Islanda.