Haţegan a "calificat-o" pe Juventus! Penalty şi eliminare în prima repriză!

15 martie 2017 11:19   Fotbal intern

Juventus câştigase cu 2-0 la Porto şi nu avea nevoie de ajutor pentru a se califica în sferturile Ligii Campionilor. L-a primit oricum de la centralul român, care a rezolvat socotelile în prima repriză.

Portughezii aveau şanse mici, dar 11 la 11 şi cu 0-0 pe tabelă puteau spera până la final. După 40 de minute slabe însă la Torino, Maxi Pereira a oprit cu mâna un balon trimis de Higuain spre poarta lusitanilor şi Ovidiu Haţegan, arbitrul partidei de aseară, şi-a intrat în rol. Zelos, cum îl ştim şi din Liga 1, arădeanul a dictat fără să clipească lovitură de la 11 metri pentru Juventus şi cartonaş roşu uruguaianului. Dybala a transformat şi totul s-a terminat pentru Porto. A doua repriză a fost degeaba pentru că scorul a rămas cel stabilit în minutul 42 de penalty-ul lui Haţegan şi "Bătrâna doamnă" s-a calificat în ultimele opt echipe ale continentului, din nou cu probleme de arbitraj.