În acest an vom avea o câștigătoare nouă în Liga Campionilor

14 aprilie 2021 12:54   Fotbal intern

În acest an sigur vom avea o altă campioană în Liga Campionilor.

Bayern, deținătoarea trofeului, a fost eliminată în sferturi de PSG, care s-a calificat în semifinale grație golurilor mai multe marcate în deplasare. În tur, francezii s-au impus la Munchen cu 3-2, iar în retur nemții au câștigat cu 1-0. ”Cred că am pierdut calificarea în prima manşă, cu toate ocaziile pe care le-am avut, dar nu au fost fructificate. Iar al treilea gol pe care l-am primit a fost unul în plus, 2-2 ar fi fost rezultatul corect. În seara aceasta, ne-a lipsit puţină şansă în ultimele minute. Cred că, per total, în ambele meciuri, am fost echipa mai bună”, a declarat antrenorul bavarezilor, Hansi Flick.

În semifinale s-a mai calificat și Chelsea, deși a fost învinsă acasă de Porto cu 1-0. În tur, londonezii se impuseseră cu 2-0. Aseară, după închiderea ediției, s-au disputat meciurile Dortmund – City (în tur 1-2) și Liverpool - Real Madrid (în tur 1-3).