Învinsă clar la Praga, de Arsenal, echipa lui Nicolae Stanciu a fost eliminată din Liga Europa

16 aprilie 2021 15:57   Fotbal intern

Cu Nicuşor Stanciu titular, Slavia Praga a pierdut (0-4), pe teren propriu, meciul cu Arsenal Londra, ratând calificarea în semifinalele Ligii Europa. În aceeași fază a competiției au acces Manchester United, AS Roma și Villarreal.

Golurile confruntării de la Praga au fost înscrise de Pepe (min. 18), Lacazette (min. 21 - penalty, 77) și Saka (min. 24). În minutul 14, Smith Rowe a marcat după o minge pierdută de Stanciu în jumătatea oaspeţilor, dar golul a fost anulat cu ajutorul VAR, pentru ofsaid.Titular, Nicolae Stanciu a fost înlocuit la pauză cu Lingr.

Liga EuropaSferturi de finalăSlavia Praga - Arsenal Londra 0-4 (1-1 în tur)Manchester United - Granada 2-0 (2-0 în tur)Villarreal - Dinamo Zagreb 2-1 (1-0 în tur)AS Roma - Ajax Amsterdam 1-1 (2-1 în tur)

SemifinaleManchester United - AS RomaVillarreal - Arsenal LondraMeciurile se vor disputa la 29 aprilie, turul, şi 6 mai, returul. Finala este programată în 26 mai, la Gdansk.